Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / 4 sposoby na odzyskanie długu, czyli postępowanie windykacyjne /

4 sposoby na odzyskanie długu, czyli postępowanie windykacyjne

Polubowne odzyskanie długu

Mimo że, stare porzekadło mówi, "pieniądze szczęścia nie dają" jest wszem wobec wiadomo, że są do życia potrzebne. Szczególnie wiedzą o tym właściciele przedsiębiorstw, od płynności finansowej których zależą m.in. pensje pracowników, a nawet być albo nie być firmy. Co zatem zrobić, kiedy nie mogąc wyegzekwować płatności od kontrahentów, sam wpadasz w długi?

Windykacja jest słowem pochodzenia łacińskiego, a w dzisiejszych czasach oznacza dochodzenie własności za pomocą środków zgodnych z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju. Jeżeli mamy problem z odzyskaniem długów, istnieją z grubsza dwie opcje: machnąć ręką na nasze ciężko zarobione pieniądze lub rozpocząć szeroko rozumiane postępowania windykacyjne. Ze względu na sposób postępowania z dłużnikiem wyróżniamy dwa rodzaje windykacji: miękką i twardą.

1.    Windykacja samodzielna - miękka

Do windykacji miękkiej należy wysyłanie maili, SMS-ów bądź listów z przypomnieniami. Jest to najtańsza metoda, gdyż do tego typu ponagleń niepotrzebna nam wiedza merytoryczna - możemy zrobić to sami. Ten nieinwazyjny i polubowny sposób radzenia sobie z dłużnikiem jest najlepszy, jeżeli mamy do czynienia z niewielkim długiem lub/i niewielkim opóźnieniem w spłacie. Dzięki temu utrzymujemy pokojowy stosunek z kontrahentem, którego opóźnienie w spłacie może się wiązać ze zwykłym przeoczeniem.

2.    Windykacja samodzielna za pomocą platformy – twarda lub miękka

Jeżeli jednak, pomimo naszych starań i ponagleń, ciągle nie możemy się doczekać spłaty długu, opłaca się sięgnąć po pomoc. Chcąc ograniczyć koszty postępowania windykacyjnego, warto skorzystać z popularnych stron internetowych do windykacji. Jest to platforma stworzona z myślą o przedsiębiorcach, którzy mimo niewielkiego doświadczenia w windykacji, postanawiają samodzielnie uporać się z dłużnikiem. Strona zapewnia odpowiednie narzędzia i zaplecze merytoryczne, które usprawniają proces windykacji, a także działają zgodnie z obowiązującym prawem.

System samodzielnej windykacji pozwala na: tworzenie profesjonalnych pism tj. wezwanie do zapłaty, pismo o upublicznieniu danych dłużnika, złożenie pozwu do sądu i e-sądu, wstawienie długu na giełdę oraz wnioski egzekucji komorniczej. Pisma i narzędzia, z których możemy korzystać za pomocą strony, są tworzone i aktualizowane przez zespół prawników, także mamy pewność co do ich zgodności z prawem.

3.    Windykacja przy pomocy kancelarii windykacyjnej – twarda lub miękka

Innym rozwiązaniem jest powierzenie ściągnięcia długu specjalistycznej kancelarii windykacyjnej. Ich usługi będą nas więcej kosztować, ale jak wiadomo czas - to pieniądz, a przy tej metodzie zaoszczędzimy sporo czasu. Kancelaria zajmie się wszystkim – od napisania i wysłania ponagleń, do wypełnienia pozwu sądowego, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

4.    Windykacja sądowo-egzekucyjna - twarda

Kiedy nasze prośby i groźby ciągle okazują się nieskuteczne, nie pozostaje nam nic innego jak przejście na drogę sądową, czyli windykację twardą. Wiąże się ona z większymi nakładami finansowymi (opłata sądowa wynosi 1,25% wartości długu) i z ewentualną utratą kontrahenta, jednak warto się na nią zdecydować, szczególnie jeśli bez niej możemy stracić pokaźną sumę pieniędzy. Po uzyskaniu pełnomocnego wyroku komornik zajmie się postępowaniem egzekucyjnym, a my odzyskujemy pieniądze.

Nie zależnie, po której stronie się znajdujemy: wierzyciela czy zadłużonego, pamiętajmy, że polubowne rozwiązywanie spraw jest najszybsze i najtańsze. Jeżeli dłużnik z różnych przyczyn nie jest w stanie wywiązać się na czas ze zobowiązań, powinien za wszelką cenę dążyć do ustalenia z wierzycielem harmonogramu spłat. Najgorszym pomysłem jest unikanie wierzyciela i czekanie „aż zapomni”. Takie zachowanie, nie dość że nie uczciwe, działa na niekorzyść dłużnika w świetle prawa.

Anita

 

Leave a Comment