Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / 6 sposobów, aby wydawać mniej /

6 sposobów, aby wydawać mniej

jak wydawać mniej

Wiele osób wydaje całą swoją wypłatę i nie odkłada z niej ani złotówki lub też nawet pod koniec miesiąca zapożycza się u znajomych z powodu braku funduszy. Jesteś jedną z tych osób? Jeżeli tak, to zapraszamy do przeczytania artykułu. Dowiesz się jak wydawać mniej i zaoszczędzić pieniądze. Mimo że zawsze wydawało ci się to nieosiągalne, warto spróbować - nic nie tracisz, możesz tylko zyskać.

1. Gotówka zamiast karty płatniczej

Kiedy płacisz kartą płatniczą nie odczuwasz tak bardzo utraty pieniędzy, bo ich fizycznie nie widzisz. Zakupy online także łatwo nam przychodzą. Dopiero gdy wyjmujesz z portfela gotówkę, odczuwasz jak dużo wydajesz. Płacenie gotówką jest bardziej świadome, możesz zastanowić się kilka razy zanim pozbędziesz się ostatniego banknotu. Od tej małej zmiany warto zacząć cały proces wydawania mniej.

2. Nie stwarzaj sam sobie pokus

Ustalasz sobie, że nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy na mniej potrzebne rzeczy, a mimo to subskrybujesz wiele newsletterów, które wołają do ciebie, byś kupił coś w promocji. Kolorowe oferty działają na nas tak, że często im ulegamy. To samo tyczy się galerii handlowych – jeżeli nie będziesz do nich chodził to nie kupisz nic nowego. Często nic nie potrzebujesz, ale nagle piękna wystawa wytwarza w tobie potrzebę posiadania danej rzeczy, która za niedługi czas wyląduje głęboko w szafie czy też schowku. Jeżeli musisz już iść na zakupy, to sporządzaj zawsze w domu listę i staraj się jej trzymać, dodatkowo wychodź najedzony, bo pod wpływem głodu myśli się mniej racjonalnie. Gdy coś spoza listy wpadnie ci w oko, ale jest droższe niż kilkadziesiąt złotych, to nie kupuj tego pochopnie. Najlepiej wróć do domu i przemyśl ten zakup, jeżeli kolejnego dnia nadal będziesz myślał o tej rzeczy i chciał ją posiadać - to po nią wróć.

3. Szukaj tańszych zamienników i promocji

Zanim coś kupisz sprawdź cenę tej rzeczy w kilku miejscach. Często ten sam produkt np. spożywczy będzie w wielu miejscach w różnej cenie. Jeżeli jakość i skład produktów jest porównywalna to nie przepłacaj. Sprawdzaj też dokładnie ceny, czy produkt może jest na wagę a podana cena jest tylko za 100 gram a nie kilogram. Kupuj też sezonowo, np. truskawki w sezonie kupisz w znacznie niższej cenie niż w zimę, kiedy kilka sztuk kosztuje nawet kilkanaście złotych. Gdy kupujesz sprzęty RTV i AGD skorzystaj z porównywarek internetowych, pokażą ci one, w którym sklepie jest najtaniej. Zanim sfinalizujesz transakcję sprawdź, czy firma oferuje w danej chwili jakieś dodatkowe rabaty, albo czy może za kilka dni nie rusza akcja promocyjna, wtedy warto jeszcze trochę zaczekać. Rozważ też zakup rzeczy z drugiej ręki, cena będzie zapewne atrakcyjna.

4. Zaplanuj swój budżet

Spisuj przez miesiąc wszystkie swoje wydatki, a zdziwisz się, ile pieniędzy ci ucieka przez palce. Często ludzie nie zastanawiają się wydając małe kwoty, nie przywiązują się do nich. A jeżeli zsumuje się rachunki z wszystkich dni w miesiącu, kiedy zrobiliśmy drobne zakupy, czy też kupiliśmy coś małego do domu, to okaże się, że wychodzi z tego całkiem spora suma. Jeżeli zależy ci na wydawaniu mniej w kolejnym miesiącu lepiej rozplanuj swoje fundusze, zastanów się co musisz kupić, a jakie zakupy możesz odłożyć w czasie. Zapisz ile masz przychodów, a ile planujesz wydać i staraj trzymać się tego. Więcej o planowaniu budżetu przeczytasz w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

5. Ogranicz jedzenie na mieście

Jak wiadomo, lunch na mieście jest miłą sprawą, ale też kosztuje sporo. Tym bardziej, jeżeli je się go codziennie podczas przerwy w pracy. Alternatywą będzie przygotowywanie zdrowych i pysznych posiłków w domu i pakowanie je w pudełka. Od czasu do czasu warto pozwolić sobie na małe przyjemności, drink z koleżanką, czy kolacje z ukochaną osobą, ale bierz pod uwagę koszty takich wyjść i to, czy cię na nie stać. Wiele restauracji oferuje też zniżki w konkretnych godzinach lub dniach - zwróć na to uwagę. Pyszną kawę możesz zrobić w domu i wziąć ze sobą w wielorazowym kubku - wiele wtedy zaoszczędzisz, a dodatkowo nie wygenerujesz śmieci w postaci jednorazowych opakowań. Natomiast jeżeli we wszystkie dni robocze danego miesiąca kupisz kawę w kawiarni, to będzie to koszt ok. 230 zł w skali miesiąca, przyjmując, że napój kosztuje 10 zł, ale często zdarzają się też droższe.

6. Nie bój się planować

Część rzeczy jest tańsza w określonym czasie, np. kurtki zimowe dużo taniej kupisz już po sezonie niż w listopadzie, gdy do sklepów trafiają nowe kolekcje i zapotrzebowanie jest większe. Przejrzyj co masz w domu i co możesz potrzebować w najbliższym czasie. Obserwuj zmieniające się ceny w różnych sklepach, wypatruj akcji promocyjnych. Oczywiście sprawdza się to, jeżeli zakupy nie są pilne. Czasami wiemy, że pralka zaczyna się psuć, ale jeszcze działa, ale możemy już rozejrzeć się za nową. Wycieczki zagraniczne także możesz kupić taniej jeszcze przed sezonem, a potem cieszyć się niską ceną. Dobrze jest planować także posiłki, ponieważ wtedy kupujemy tylko potrzebne składniki i ograniczamy wyrzucanie jedzenia.

Wybierz z naszych propozycji sposoby, które spodobały ci się najbardziej i spróbuj wprowadzić je w życie. Być może nie od razu ci się uda, ale nie warto się zbyt szybko poddawać. Nie odmawiaj też sobie absolutnie wszystkiego. Jeżeli jeszcze miesiąc temu wydawałeś pieniądze lekką ręką, to w następnym wprowadzaj stopniowo zmiany, by się nie zniechęcić. Liczy się racjonalne podejście, w końcu robisz to sam dla siebie.

 

Karolina

Leave a Comment