Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Czego oczekiwać po zleceniu windykacji? /

Czego oczekiwać po zleceniu windykacji?

windykacja długów

Problemy z długami ma niestety wiele firm w Polsce. Przez to, że klienci i kontrahenci nie płacą na czas brakuje przedsiębiorcą funduszy na bieżące działania i rozwój, a także powoduje kłopoty finansowe. Z artykułu dowiesz się, czego można spodziewać się po zleceniu wyegzekwowania długów profesjonalnej firmie windykacyjnej i nie tylko.

Rodzaje windykacji

Zacznijmy od tego, czym jest w ogóle windykacja. Jest to egzekwowanie niespłaconych należności na zasadach zgodnych z prawem. Celem tych działań jest nakłonienie, zmotywowanie zadłużonego do spłaty długu wierzycielowi. Windykacje można podzielić na pozasądową oraz sądową.

Windykacja pozasądowa – odbywa się bez udziału sądu, jak sama nazwa wskazuje. Jest to proces ugodowy, który może prowadzić wierzyciel lub też firma windykacyjna.

Windykacja sądowa – jest to egzekucja należności od osoby zadłużonej na rzecz wierzyciela – osoby fizycznej lub firmy, której dłużnik nie oddał należności. Taka windykacja odbywa się na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, a jej egzekwowaniem zajmuje się komornik.

Najlepiej i dla dłużnika, i wierzyciela jest załatwić sprawę polubownie. Pozwala uniknąć to kosztów postępowania sądowego, ale także czasu. Może uda się też wtedy nie zniszczyć relacji i wyjść z tej nieprzyjemnej sytuacji w dobrych stosunkach.

Firma windykacyjna i jej działania

Firma windykacyjna opiera swoją działalność na pozyskiwaniu należności od dłużników. Po podpisaniu umowy z klientem takie przedsiębiorstwo zajmie się kontaktami z dłużnikiem, egzekwowaniem długi i dalszymi losami sprawy. Na wstępie ustalane są możliwości odzyskania pieniędzy od zadłużonego i plan działania, a także koszty. Zapłatą za te działania jest najczęściej określony procent należnego długu. Należy podkreślić, że firmy tego typu działają zgodnie z prawem, mimo że na ten temat krąży wiele mitów. Na początku próbują załatwić sprawę polubownie, wysyłać maile, pisma z wezwaniem do zapłaty, prowadzić negocjacje, wykonywać telefony lub spotykać się osobiście z dłużnikiem. Dobrze jest wspólnie wynegocjować satysfakcjonujące obie strony warunki, a przy okazji uniknąć postępowania sądowego. Jeżeli mimo to nie udaje się wyegzekwować należności, to sprawę zgłasza się do sądu.

Firmy windykacyjne zajmują się także monitoringiem należności, pilnują oni wtedy, czy pieniądze przesyłane są na czas. W takim przypadku nie będzie potrzebna windykacja, bo opłacanie należności jest pod stałą kontrolą. Przedsiębiorstwa windykacyjne wysyłają kontrahentom przypomnienia sms o zapłacie jeszcze przed jej terminem, lub też do nich dzwonią, a także przesyłają maile z numerem konta i kwotą do zapłaty. Jest to skuteczne działanie prewencyjne, pozwala na bieżąco kontrolować spłaty należności.

Dlaczego warto zatrudnić firmę windykacyjną?

Jeżeli ustalisz już, że sam nie dasz rady dłużej próbować dochodzić spłacenia długów możesz przekazać to firmie windykacyjnej. Należy dowiedzieć się jak działa firma, czy nie składają oni tylko obietnic bez pokrycia, czy faktycznie często udaje im się doprowadzić sprawy swoich klientów do końca. Sprawdź opinie w internecie lub poradź się znajomych obeznanych w temacie. Skorzystanie z usług windykacyjnych może okazać się dla ciebie bardzo korzystne. Często wierzyciel nie ma wystarczających umiejętności negocjacyjnych, doświadczenia, wiedzy na temat windykacji i znajomości prawa, w przeciwieństwie do specjalizującej się w tym firmy. Przedsiębiorstwo windykacyjne działa wobec dobrze znanych schematów postępowania w sytuacjach zadłużenia, ma lata praktyki, umie skutecznie skłonić dłużnika do oddania pieniędzy i wyciągnąć ewentualne konsekwencje wynikające z nieterminowości spłat. Działają też dużo szybciej i efektywniej niż wierzyciel, które ma o tym znikome pojęcie.

Podsumowanie

Jeżeli masz problem z dłużnikiem, nie zwlekaj. Czas działa na twoją nie korzyść, skuteczność windykacji polega na konsekwencji w działaniach i szybkim podejmowaniu kolejnych kroków. Im szybciej zaczniesz proces windykacji tym lepiej, ponieważ w międzyczasie zadłużony może sprzedać majątek, ukryć dochody, wyjechać, możesz też stracić z nim kontakt. Nie z każdą sprawą możesz poradzić sobie sam, także warto zastanowić się nad zatrudnieniem firmy windykacyjnej, która może ci pomóc. Wybierając takie rozwiązanie możesz liczyć na to, że przekazujesz swoją sprawę doświadczonym osobom, które znają się na swojej pracy i odzyskiwaniu długów.

 

Karolina

Leave a Comment