Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Dłużnicy w rodzinie – jak rozwiązać sytuację /

Dłużnicy w rodzinie – jak rozwiązać sytuację

dłużnicy w rodzinie

Pożyczki rodzinne są często bardziej opłacalną i prostszą opcją niż zapożyczenie się w banku. Łatwiej je uzyskać i często też nie trzeba płacić od nich podatku, gdy w grę wchodzi umowa zawarta z najbliższą rodziną. Niestety ma to także minusy – bliscy nie zawsze oddają pieniądze na czas, a windykowanie ich jest dla nas trudną sytuacją. Co można zrobić, by jednocześnie odzyskać pieniądze i nie stracić relacji? Dowiesz się o tym w dalszej części artykuły, zachęcamy do przeczytania.

Na początek

Zastanów się, czy w ogóle stać się na to, by komuś pożyczyć pieniądze, czy jest to wystarczająco ważna dla ciebie osoba, lub też cel, na który chce pożyczyć pieniądze jest faktycznie istotny. Jeżeli już się na to zdecydujesz, to ustal kwotę, którą w razie nie spłacenia przed dłużnika możesz stracić. Oczywiście nikt nie chce tracić pieniędzy, ale jeżeli bliska osoba jest dla ciebie ważna, chcesz jej pomóc i masz na to finanse, to możesz sobie pozwolić na pożyczkę, z nastawieniem, że istnieje szansa nie odzyskania tych pieniędzy. Nie podejmuj decyzji pochopnie, przeanalizuj sytuację finansową zainteresowanej pożyczką osoby, czy widzisz potencjał na faktyczną spłatę długu.

Umowa - bardzo ważna kwestia

Brak pisemnej umowy dotyczącej pożyczki może utrudnić późniejsze egzekwowanie długu. Bez umowy masz mniejsze szanse na odzyskanie pieniędzy, ale nie znaczy to, że nie masz ich wcale. Potwierdzeniem pożyczki może być wyciąg bankowy lub inne pokwitowanie. Niestety w takim przypadku sąd nie dopuści zeznań świadków i stron. Istnieją jednak wyjątki, wtedy gdy obie strony wyrażą na to zgodę. Mówią o tym poniższe punkty artykułu 74 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

§ 2. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych, dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.”

Warto dbać o swoje interesy i spisać umowę, w razie problemów okazuje się ona bardzo pomocna. Pożyczający może też potraktować przez to sprawę pożyczki poważniej. Jeżeli nie określicie terminu spłaty długu w umowie, to do oddania należności powinno dojść w ciągu 6 tygodni od zażądania zwrotu przez pożyczającego.

Przypominanie

Przypominaj o spłacie jeszcze przed terminem oddania pieniędzy. Możesz zacząć już miesiąc przed tą datą, przypomnij się też na dwa tygodnie i kilka dni przed zwrotem należności. Zadłużony nie będzie mógł użyć argumentu, że nie ma pieniędzy, zapomniał, czy też nie wiedział, że już musi dokonać zwrotu. Pilnuj terminów i zaznaczaj, że to dla ciebie ważne, by odzyskać swoje pieniądze bo ich potrzebujesz. Od początku stawiaj sprawę jasno, tak by bliski czuł presję spłaty jeszcze przed wyznaczonym terminem. Może uchronić się przed nieprzyjemnościami i opóźnieniem w spłacie długu.

Szczera rozmowa

Z jednej strony to przecież bliska osoba, wiemy, że jest w trudnej sytuacji, ale my także w niej jesteśmy, przez to, że nadal nie odzyskaliśmy swoich pieniędzy. Jeżeli dłużnik nie spłaca należności warto usiąść i spokojnie porozmawiać, może uda wypracować się rozwiązanie. Ściąganie długów od rodziny dobrze zacząć od najłagodniejszych metod jakimi jest właśnie min. szczera rozmowa. Być może w twojej sytuacji uda się rozwiązać sprawę polubownie, bez udziału windykatorów, sądu. Rozmowa będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż milczenie. Okaż zrozumienie, ale ustal także plan spłaty, konkretne daty i kwoty. Nie zawsze się to powiedzie, gdyż może być tak, że nie mamy kontaktu z dłużnikiem, albo nas unika.

Gdy nic innego nie pomaga

W ostateczności możesz umorzyć część długu i resztę rozłożyć na raty, lub też odpuścić cały dług. Pożyczający może być w trudnej sytuacji, np. ciężko zachorować, jego firma ma kłopoty, miał wypadek. Kierując się tym, że pożyczamy tyle, ile możemy ewentualnie stracić, damy radę pogodzić się z nie odzyskaniem pieniędzy. Czasami drugi człowiek i jego los jest znacznie ważniejszy niż środki finansowe. Natomiast, jeżeli okazuje się, że dłużnik nas notorycznie unika, nie mamy z nim kontaktu, lub też nieracjonalnie rozporządza swoim majątkiem, możemy działać w inny sposób. Nie zawsze musisz chcieć odpuścić dług, twoja sytuacja mogła się w międzyczasie zmienić i pieniądze są ci bardzo potrzebne, albo zmienił się twój stosunek do pożyczającego. Wtedy warto zgłosić sprawę do sądu i tam dochodzić spłaty długu – takie sytuacje pokazują, że podpisanie umowy jest niezwykle ważne.

Podsumowanie

Długi w rodzinie to delikatna kwestia, w końcu chodzi o naszych bliskich a nie jakieś obce osoby czy firmy. Chcemy dbać o interes swój ale i członków rodziny, ale trzeba też zastanowić się, co zrobić jeżeli dana osoba nie odda nam pożyczonej kwoty. Czy jeżeli rozmowa nie pomoże będziemy w stanie zgłosić sprawę do sądu lub odpuścić dług, czy uda nam się utrzymać dobre relacje? Przed pożyczką trzeba dokładnie ustalić szczegóły z bliskim i być także gotowym na różne sytuacje, często też nieprzyjemne. Zanim zdecydujemy się na pożyczenie pieniędzy warto przedstawić osobie zainteresowanej możliwości, jak może zaoszczędzić pieniądze, aby nie musiała się zadłużać jeżeli jeszcze nie jest za późno.

 

Karolina

Leave a Comment