Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Finansowych 7 grzechów głównych - gdzie uciekają nasze pieniądze? /

Finansowych 7 grzechów głównych - gdzie uciekają nasze pieniądze?

kłopoty z finansami

Masz długi i podjąłeś ważną i odważną decyzję, że zamiast ignorować problem, chcesz się z nimi uporać w błyskawicznym tempie? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z grzechów głównych względem swojego portfela. Oto lista rzeczy, z których z powodzeniem możesz zrezygnować, oszczędzając przy tym na spłatę zadłużenia.

  1. Papierosy

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że papierosy nie tylko szkodzą zdrowiu, ale także znacznie uszczuplają budżet domowy. Jeżeli codziennie wypalasz paczkę papierosów, miesięcznie „puszczasz z dymem” ok. 400 zł. Rzuć palenie – być może długi są twoją szansą na czystsze płuca i dłuższe życie.

  1. Karta kredytowa

Jeżeli masz w nawyku pokrywanie bieżących wydatków kartą kredytową – przestań natychmiast. Korzystanie z karty kredytowej to nic innego, jak korzystanie z „pieniędzy z przyszłości”. Przyjmij żelazną zasadę i powtarzaj ją jak mantrę: nie wydaję pieniędzy, których nie mam.

  1. Kawa na wynos

Niby drobiazg, niby to tylko kilkanaście złotych za kubek, ale liczby nie kłamią. Według ostatnich badań statystyczny Polak wypija 95 litrów kawy rocznie. Jeżeli połowa statystycznego przydziału wypijana jest w jednej z modnych kawiarni, na kawę na wynos wydamy rocznie ok. 2000 zł.

  1. Rozrywka w weekendy

Rozrywka to nie grzech, ale kiedy wychodzimy z długów, niezbędne są pewne cięcia. Należy zacisnąć pasa i szukać oszczędności na każdym kroku. Całkowita rezygnacja z drobnych przyjemności byłaby trudna i demotywowałaby każdego. Na rozrywkę można jednak wybrać odpowiedni czas. Wejścia do kin i teatrów są z reguły w weekendy droższe, zatem można się tam wybrać kiedy, ze względu na popyt, ceny maleją – czyli w tygodniu. Warto również wybrać się do muzeum, kiedy wstęp jest nieodpłatny – większość muzeów pozwala miłośnikom kultury i sztuki na darmowe zwiedzanie przynajmniej raz w miesiącu. Weekend można przeznaczyć na podnoszenie kwalifikacji lub pracę dorywczą.

  1. Samochód

Zamień cztery kółka na dwa – czyli wsiądź na rower. Matka natura będzie ci wdzięczna za ograniczenie emitowanego dwutlenku węgla. Statystyczny Polak wydaje na benzynę miesięcznie od 200 do 500 zł. Ograniczając jazdę samochodem o połowę, zaoszczędzisz między 100 do 250 zł. Dzięki twojemu ekologicznemu podejściu szybciej spłacisz długi.

  1. Ubrania

Ubrania są potrzebne, wręcz niezbędne. Nie są jednak nieodzowne, kiedy twoja szafa pęka w szwach, masz inne buty na każdy dzień tygodnia, a twoje odzieżowe zakupy są wynikiem kaprysu i zachcianki. Jeżeli moda jest twoją pasją, bez której nie możesz się obejść – wyznacz miesięczny limit i nie przekraczaj go. Warto również rozważyć sprzedanie ubrań, których nie nosisz.

  1. Jedzenie na mieście

Zamiast wydawać ciężko zarobione pieniądze na drogie przekąski na wynos, zacznij sam przygotowywać swoje posiłki. Po pierwsze – jest to często zdrowsze rozwiązanie, gdyż wiesz, co znajduje się w przygotowanych posiłkach. Po drugie – oszczędzisz na tym setki, jak nie tysiące w skali miesiąca.

Jeżeli mimo długów, pozwalasz, żeby pieniądze przelatywały Ci przez palce, najprawdopodobniej popełniasz co najmniej kilka z finansowych grzechów głównych. Nie czas jednak na gorzkie żale. Przeanalizuj swoje wydatki, popracuj nad budżetem domowym, a twoje finanse się poprawią.  

Anita

Leave a Comment