Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak zaoszczędzić pieniądze? /

Jak zaoszczędzić pieniądze?

sposoby na oszczędzanie

Lepiej jest zapobiegać powstawaniu długów, niż później mieć nieprzyjemności związane z ich egzekwowaniem. W poniższym artykule znajdziesz przykładowe sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Dzięki temu unikniesz zadłużeń lub wreszcie odłożysz na określony cel – na przykład wymarzone wakacje za granicą. Zapraszamy do czytania!

Dobre nawyki

Ważne są przede wszystkim nawyki i dobre zaplanowanie budżetu domowego, ale też konsekwencja. Sprawdź dwa razy czy czegoś nie można kupić taniej – nie wybieraj pierwszego lepszego produktu bez porównania cen u konkurencji. Na zakupy chodź z listą i kupuj tylko niezbędne rzeczy. Staraj się nie ulegać promocją, bo często okazuje się, że kupimy za dużo a potem nie użyjemy dodatkowo zakupionych towarów. Zadaj sobie kilka razy pytanie „czy na pewno tego potrzebuję” zanim podejmiesz decyzję.

Konto oszczędnościowe

Jeżeli do tej pory nic nie odkładałeś, ale też nie miałeś problemów finansowych, to na początek spróbuj od razu po wypłacie przelewać małą kwotę, np. 200 zł na konto oszczędnościowe. Nie będziesz na co dzień „widział” tych pieniędzy, więc też ich nie wydasz. Dodatkowo na takim koncie często jest oprocentowanie. Raczej nie są to duże kwoty, ale zawsze to kilka złotych więcej.

Odłóż w czasie niektóre zakupy

Zastanów się dobrze, czy musisz mieć już nowszy model telefonu, skoro obecny działa nadal bez zarzutu. To samo dotyczy wszystkich sprzętów w mieszkaniu np. pralki, suszarki, lodówki czy też nawet samochodu. Często kupujemy nowe rzeczy mimo tego, że te które posiadamy nadal nadają się do użytku. Odkładając takie zakupy na czas kiedy już będą konieczne pomoże oszczędzić ci wiele pieniędzy. Weź pod uwagę też zakup sprzętów używanych.

Ogranicz jedzenie na mieście

Kawa czy też obiad na mieście to koszt znacznie większy niż przygotowanie tych rzeczy w domu. Dzięki odmówieniu sobie tych przyjemności możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, w zależności jak często jadłeś poza domem. Tyczy się to też lunchu w pracy. Możesz robić smaczne dania w domu i zabierać je ze sobą w pojemniczkach.

Szukaj zniżek

Staraj się szukać okazji sporo wcześniej przed zakupem. Np. zagraniczne wakacje rezerwowane kilka miesięcy wcześniej to oszczędność liczona nawet w tysiącach. Zanim kupisz buty sprawdź czy sklep nie ma kodu rabatowego, lub też zniżki za zapisanie się na newsletter. Bilety na pociągi także są dużo tańsze na miesiąc przed wyjazdem, niż na dzień przed podróżą. Zakupy ubraniowe odłóż na czas wyprzedaży, korzystaj też z lumpeksów – możesz znaleźć tam świetne rzeczy już za kilka złotych. Nie chodź do kina w weekend, w tygodniu bilety są w atrakcyjniejszych cenach. Wyjazdy po sezonie, hotele, atrakcje turystyczne są tańsze niż w najbardziej obleganych miesiącach - weź to pod uwagę.

Wybierz rower lub komunikację miejską

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście to rozwiązanie dla ciebie. W większość miejsc dojedziesz sprawnie komunikacją. Koszt utrzymania samochodu i benzyny będzie znacznie większy. Jeżeli pogoda pozwoli, możesz jeździć też rowerem, to dodatkowo korzyść dla zdrowia. Unikaj także taksówek, gdyż kosztują kilka razy więcej niż bilet na miejskie środki transportu.

Zrezygnuj z niepotrzebnych subskrypcji

Nie masz czasu na oglądanie seriali, ale masz aktywne konto w trzech telewizjach internetowych? Prenumerujesz internetowe wydania gazet, ale i tak ich nie czytasz? Może masz też dodatkowe usługi związane z telefonem i internetem, a nawet o nich nie wiesz, a co miesiąc opłacasz? Anuluj niepotrzebne subskrypcje - zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dodatkowo możesz zrezygnować z newsletterów niektórych sklepów, które codziennie nakłaniają cię do zamówienia czegoś u nich.

Sprzedaj to, czego nie potrzebujesz

Niepotrzebne rzeczy możesz wystawić w internecie, zdobędziesz w ten sposób dodatkowe pieniądze i przy okazji "odgracisz" przestrzeń dookoła siebie. Nie kupuj też rzeczy pod wpływem emocji, nie chodź na spacer do sklepów, unikniesz wtedy pokusy zakupu niepotrzebnych towarów. Rozważ też pożyczenie niektórych rzeczy zamiast kupno, np. książki możesz wypożyczyć w bibliotece ale np. aparat, rower, samochód czy wiertarkę możesz pożyczyć od kogoś znajomego, jeżeli potrzebne jest ci to na krótki czas.

Dbaj o to, co masz

Staraj się szanować i dbać o rzeczy, które masz. Dotyczy to np. czyszczenia komputera, by kurz nie dostał się do środka i nie spowodował awarii, prania ubrań w odpowiedni sposób by ich nie zniszczyć, a nawet dbania o zęby, byś nie musiał często chodzić do dentysty, który jest kosztowny. Często jest tak, że im bardziej dbasz o coś tym dłużej z tobą jest – a dzięki temu oszczędzisz na naprawach czy kupnie nowych rzeczy.

Less waste

Oprócz tego, że planeta będzie ci wdzięczna za generowanie mniejszej ilości odpadów – twój portfel także. Zamiast kupować codziennie wodę do pracy, możesz kupić butelkę wielorazową z filtrem lub też dzbanek filtrujący. Raz wydasz więcej, ale inwestycja szybko się zwróci. Ocet i soda oczyszczona zastąpią wiele środków czyszczących w domu, np. octu możesz użyć do mycia lodówki czy też jako zamiennik płynu do płukania. Nie kupuj za każdym razem reklamówek na zakupach tylko noś zawsze swoją torbę wielorazowego użytku.

Więcej pracy

Jeżeli powyższe sposoby cię nie przekonują lub nie wystarczają to jest jeszcze jedno rozwiązanie. Znajdź dodatkową prace – przez jakiś czas poświęć więcej czasu na pracę, niż na inne sprawy, wtedy uda ci się odłożyć znacznie więcej. To dość trudna i wymagająca opcja, ale jeżeli nie masz wyjścia to może właśnie w ten sposób uda ci się oszczędzić więcej. Możesz dodatkowo opiekować się dziećmi, udzielać korepetycji, pracować na 1/4 etatu w sklepie czy wykonywać sesje fotograficzne.

Nie zniechęcaj się, oszczędzanie może być długim procesem. Nawet jeżeli uda ci się oszczędzić 200 złotych miesięcznie, to w perspektywie roku będzie już aż 2400 zł. Dla jednych to dużo, dla innych mało – jedno jest pewne, jeżeli do tej pory nie oszczędzałeś wcale to będzie spore osiągnięcie. Stwórz strategie dopasowaną do twojego życia i potrzeb i staraj się w niej wytrwać jak najdłużej – efekty pojawią się na twoim koncie.

Karolina

Leave a Comment