Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Jak zaplanować spłatę długów? /

Jak zaplanować spłatę długów?

spłata długów

Stos niezapłaconych rachunków rośnie z miesiąca na miesiąc, a ty nie wiesz, od czego zacząć? Dziura w budżecie domowym wciąż się powiększa? Mimo że co miesiąc spłacasz raty kredytów i pożyczek, wydaje Ci się, że dług nie kurczy się, wręcz przeciwnie – rośnie. Chcesz wyjść z zadłużenia bez udziału komornika? Zacznij dziś i zaplanuj spłatę długów.

1.       Zacznij od podstaw

Najpierw odpowiedz sobie na jedno bardzo ważne pytanie: co jest przyczyną twoich problemów finansowych? Niewystarczające zarobki, utrata pracy czy może złe zarządzanie budżetem domowym? Jeżeli po wnikliwej analizie twoich problemów stwierdzisz, że sam jesteś najgorszym wrogiem własnych finansów, zacznij planować swój budżet domowy. Pobierz aplikację, która Ci w tym pomoże, wykonaj tabelę w Excelu i ustal, dlaczego nieważne ile zarabiasz, zawsze ledwo ciągniesz od pierwszego do pierwszego. Jeżeli dziury w budżecie domowym wynikają z utraty pracy, choroby lub innego wypadku losowego, nie poddawaj się. Nie pozwól, by telewizja pożerała twój cenny czas, który możesz wykorzystać na podniesienie kwalifikacji lub przebranżowienie się.

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie dlaczego masz długi, warto odpowiedzieć sobie, dlaczego chcesz z nich wyjść. Działasz tylko dla siebie, czy chcesz, żeby twoja rodzina cieszyła się wolnością finansową?

Znajdź motywację, która ci pomoże trzymać się planu w chwilach zwątpienia. Szukaj wsparcia i pomocy u rodziny i przyjaciół, a będziesz czuł, że nie walczysz z długiem w pojedynkę.

2.       Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Kiedy mierzysz się z zadłużeniem, warto mieć plan działania, który pomoże ci trzymać odpowiedni kierunek.

  • Rozpocznij od spisania wszystkich długów i uporządkowania dokumentacji,
  • Oblicz, ile czasu zajmie Ci wychodzenie z długów,
  • Skontaktuj się z twoimi wierzycielami i negocjuj warunki spłaty,
  • Tworząc budżet domowy, uwzględnij w rozchodach wszystkie raty kredytów i pożyczek,
  • Zaplanuj niezbędne wydatki na kolejne miesiące,
  • Znajdź dziury w budżecie domowym i je załataj – wydawaj mniej pieniędzy na przyjemności, planuj zakupy spożywcze itp.

3.       Pozostań na dobrej drodze

Kiedy wszystko sobie obmyślisz i zaplanujesz, działaj zgodnie z planem i nie zbaczaj z raz obranego kursu. Pamiętaj, że kierunkiem jest wolność i płynność finansowa, a twoim priorytetem, jest dotrzeć tam jak najszybciej. Spłacaj zadłużenia regularnie i terminowo. W chwilach zwątpienia wracaj do punktu pierwszego i przypomnij sobie, dlaczego chcesz wyjść z długów. Co jest twoją motywacją?

Zamiast wydawać, szukaj nowych sposobów na zarabianie:

  • Poproś o podwyżkę
  • Sprzedawaj nieużywane przez ciebie sprzęty i ubrania w Internecie
  • Znajdź pracę dorywczą

4.       Nie wracaj do poprzednich nawyków

Kiedy uda Ci się uporać z długami, zrób wszystko, aby brak pieniędzy ponownie Ci nie doskwierał. Dalej sprawnie zarządzaj budżetem domowym, a w niedługim czasie zaczniesz oszczędzać pieniądze. Budowanie poduszki finansowej jest bardzo ważne, gdyż tworzy poczucie bezpieczeństwa i następnym razem, kiedy stracisz pracę lub będą Cię czekać niespodziewane wydatki, zmierzysz się z przeciwnościami losu ze spokojem.

Z oszczędzaniem pieniędzy jest jak z jazdą na rowerze. Jeżeli nigdy tego nie robiłeś, wydaje się zadaniem trudnym, ale kiedy spróbujesz, zobaczysz, że to przysłowiowa „bułka z masłem”. Potrzebna Ci jedynie praktyka i utrwalenie odpowiednich nawyków. Kiedy raz je posiądziesz, zostaną z Tobą na długie lata.   

Anita

Leave a Comment