Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Kredyt konsolidacyjny - czy warto? /

Kredyt konsolidacyjny - czy warto?

kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja kredytu jest jednym z dostępnych narzędzi na rynku finansowym dla zadłużonych. Na czym zatem polega konsolidacja kredytu? To łączenie kilku różnych kredytów i pożyczek, najczęściej zaciągniętych w różnych instytucjach bankowych oraz pozabankowych, i scalenie ich w jedną całość. Po połączeniu zobowiązań otrzymujemy jedną, niższą ratę. Konsolidacja kredytu przede wszystkim ułatwia życie zadłużonego – wygodniej jest płacić jedną ratę w jednym terminie, a nie pięć różnych na przełomie całego miesiąca. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety łączenia kredytów.

Jak skonsolidować dług?

Konsolidacją pożyczek zajmują się instytucje bankowe i parabankowe. Przed decyzją o scaleniu swoich zadłużeń należy wnikliwie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku i wybrać tę optymalną. Warto zauważyć, że banki będą wymagały lepszej zdolności kredytowej niż inne instytucje finansowe.

Na co zwrócić uwagę?

Na drodze do wolności finansowej powinniśmy dokładnie przeanalizować, czy wygoda, jaką oferuje nam kredyt konsolidacyjny, nie uszczupli jeszcze bardziej zasobów naszego portfela.

  • Rata takiego kredytu jest niższa, co wiąże się z dłuższym spłacaniem zadłużenia, czyli dłuższym spłacaniem odsetek. W ogólnym rozrachunku jest spora szansa, że konsolidacja będzie nas kosztować klika lub nawet kilkanaście tysięcy więcej.
  • Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wiąże się z dużo niższym oprocentowaniem. Należy jednak pamiętać, że połączenie kredytu gotówkowego z hipotecznym sprawi, że cały kredyt będzie zabezpieczony hipoteką, a w razie problemów ze spłatą, bank może zająć nasze mieszkanie.
  • Zanim się zdecydujesz na połączenie swoich długów oblicz, ile wyniesie pojedyncza rata kredytu, wliczając odsetki. Powinna być ona niższa niż suma rat ze wszystkich pożyczek.
  • Zwróć uwagę na wysokość raty po skonsolidowaniu i dodatkowe opłaty. Instytucje finansowe często proszą o zapłatę dodatkowej prowizji, z tytułu spłacenia zobowiązań w innych bankach (dotyczy to zwłaszcza kwot opiewających na duże sumy – jak w przypadku kredytu hipotecznego).

Zalety kredytu konsolidacyjnego:

  • Wygoda – płacisz jedną ratę w jednym terminie,
  • Wydłużenie czasu spłaty – najlepsza opcja dla tych, którzy nie radzą sobie z wysokością poszczególnych rat,
  • Możliwość negocjacji z bankiem lepszych warunków.

Wady kredytu konsolidacyjnego:

  • Wydłużenie czasu spłaty wiąże się z dłuższą spłatą kredytu – każdy dodatkowy miesiąc spłacania zadłużenia to dodatkowe odsetki,
  • Jeżeli łączymy kredyt hipoteczny z kredytem gotówkowym, całość kredytu zabezpieczamy naszą nieruchomością,
  •  Nie jest rozwiązaniem dla każdego -  bank wyda zgodę na ujednolicenie zobowiązań na podstawie naszej zdolności kredytowej

Zanim zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, rozważ dokładnie wszystkie za i przeciw. Jeżeli myślisz o scaleniu wszystkich zobowiązań, gdyż ich wysokość przerasta twoje możliwości finansowe, jak najszybciej poszukaj odpowiedniej oferty. Negocjuj z bankiem i upewnij się, że nie padasz ofiarą ukrytych opłat i prowizji. Jeżeli jednak chcesz skonsolidować kredyt wyłącznie dla wygody, będziesz musiał za to słono zapłacić. Pamiętaj, że twoim celem jest jak najszybsze wyjście z zadłużenia, a nie wygoda. To chęć odzyskania wolności finansowej powinna definiować twoje działania. 

Anita

Leave a Comment