Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog Grid / Wpływ pandemii na długi /

Wpływ pandemii na długi

długi w pandemii

Od wielu miesięcy trwa pandemia koronawirusa, w Polsce zaraz minie rok od ogłoszenia pierwszego przypadku zakażenia. Zastanawiasz się czy ma to wpływ na długi? Z artykułu dowiesz się, czy COVID-19 zmienia coś w długach Polaków i ich egzekwowaniu, oraz o kompetencjach komorników w tych niezwykłych czasach. Zapraszamy do lektury!

Problemy z pracą

Przez pandemię koronawirusa wiele osób straciło pracę lub ich wymiar godzin jest znacznie ograniczony. Coraz to nowsze obostrzenia dotykają różnych grup zawodowych. Jedną z najbardziej poszkodowanych grup są właściciele lokali gastronomicznych, którzy mogą działać tylko na wynos i w dowozie. Duże problemy mają także właściciele siłowni, dyskotek, hoteli, przewoźnicy, kina, aquaparki, branża ślubna i wiele innych. Nastroje społeczeństwa są złe i wiele osób zarzuca rządzącym, że przez nich traci dorobek życia. Co prawda niektórym udało się skorzystać z rządowego wsparcia, ale dla wielu nie były to wystarczające środki. Osoby, które już wcześniej miały długi są w jeszcze gorszej sytuacji, nie dość, że nie mają pieniędzy na bieżące sprawy, to jeszcze ich zadłużenia ciągle rosną a perspektyw na przypływ gotówki nie ma.

Długi komornicze

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej kompetencje komornika w niewielu przypadkach pochylają się w kierunku dłużników. Komornik nadal może wejść do domu zadłużonego na mocy artykułu 814 Kodeksu Prawa Cywilnego - co więcej, nie możesz odmówić jego przyjęcia. Urzędnik musi stosować się do zasad reżimu sanitarnego, ale ma on pełne prawo wejść do mieszkania i przeszukać je oraz domowników. Kancelarie komornicze dalej pracują podczas pandemii i ściągają długi komornicze, to także nie ulega zmianą. Odblokowanie konta i zawieszenie płatności długu ze względu na zachorowanie także nie jest możliwe. Komornik nie może natomiast eksmitować lokatorów z domu. Wyjątkiem są sytuacje związane z przemocą domową. Według Krajowej Rady Komorniczej nie należy unikać kontaktu z komornikiem, warto przedstawić swoją sytuację – może uda się wspólnie znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Licytacje nieruchomości

Podczas pandemii nie można licytować nieruchomości, w których mieszkają dłużnicy. Zakaz obowiązuje do momentu ustania zagrożenia epidemicznego oraz 90 dni po jego zakończeniu. Ma to dobre i złe strony. Z jednej strony zadłużony ma gdzie mieszkać, ale z drugiej jego długi ciągle zostają nie spłacone, a odsetki od nich rosną. Wierzyciele natomiast wciąż nie mogą odzyskać swoich pieniędzy. Wyjątkiem jest możliwość licytacji wtedy gdy należność jest większa niż 1/20 wartości nieruchomości. To też trudny czas dla komorników, którzy egzekwują znacznie mniej długów, dodatkowo jak już będzie można wykonywać licytacje skumuluje się wiele wniosków naraz i system może być mniej wydolny.

Zawieszenie spłaty kredytu

Jeżeli Twoja sytuacja ekonomiczna bądź też zdrowotna nie pozwala Ci na spłatę zobowiązań w terminie, to opcja zawieszenia spłaty kredytu może okazać się pomocna. Odbywa się ona na wniosek kredytobiorcy – musi on złożyć wiosek w swoim banku osobiście lub drogą mailową. Pamiętaj, że musisz dobrze umotywować swoje podanie. Gdyby wniosek został odrzucony możesz spróbować wziąć pożyczkę w innej instytucji, tak aby przeznaczyć ją na spłatę dotychczasowych długów. Niestety to nie polecona opcja i błędne koło, ale dla niektórych ostatnia deska ratunku. Okazuje się, że w czasach koronawirusa nie jest łatwo o kredyt. Według analizy Związku Przedsiębiorstw Finansowych: ”Liczba wniosków kredytowych, składanych przez konsumentów poprzez portale porównywarkowe produktów finansowych w kwietniu i maju 2020 roku była ponad 2-krotnie wyższa niż tych samych miesiącach w roku poprzednim. Jednak w konsekwencji wprowadzenia przepisów o obniżeniu limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, aż 95% wniosków o finansowanie było odrzucanych”. Sytuacja jest dynamiczna, mimo wszystko warto próbować wszystkich możliwych dróg, które mogą poprawić twoją sytuację.

Podsumowanie

Życie podczas pandemii nie jest łatwe dla nikogo, osoby zadłużone mają jeszcze większe kłopoty. Mniej możliwości zarobku i nagłe zamykanie niektórych branż odbija się na ilości pieniędzy w portfelach Polaków. Koronawirus nie jest taryfą ulgową dla dłużników, wprost przeciwnie, mimo złej sytuacji finansowej długi są nadal egzekwowane. Zadłużenia to trudny i nieprzyjemny temat, dlatego pamiętajcie o rozsądnym wydawaniu pieniędzy i oszczędzaniu, jeżeli macie tylko taką możliwość – lepiej zapobiegać powstawaniu długów, niż mieć później kłopoty.

 

Karolina

Leave a Comment